Jurandvor
Podijelite ovu stranicu
Jurandvor je malo mjesto udaljeno od Baške cca 2 km. Prije devet stoljeća na tom je mjestu nastao rijedak biser hrvatske kulture i pismenosti – Bašćanska ploča.
Godine 1851., mladi bašćanski svećenik Petar Dorčić, otkrio je u podu ranoromaničke crkve Sv. Lucije u Jurandvoru pokraj Baške veliku kamenu ploču ispisanu glagolskim znakovima. Tekst ispisan na ploči zainteresirao je tadašnje znanstvenike. On je postao važan izvor informacija o razvoju hrvatskog glagolskog pisma, hrvatskog jezika i kulture. Potvrdio je postojanje Hrvatske države od najranijih dana, spominje ime hrvatskog kralja Zvonimira te obilježava sjeverne granice njegova kraljevstva na otoku Krku.
Tekst ploče pročitan je djelomično 1865. a sasvim 1875. Vjerovalo se da tekst ploče sadrži neke tajne podatke, ali utvrđeno je da je ploča zapravo potvrda o darovanju zemljišta koje je poklonio benediktinskom samostanu Sv. Lucije kralj Zvonimir. Ploča navodi svjedoke te darovnice i opisuje vrijeme u kojem se darovanje dogodilo. Iz toga se može zaključiti da datira iz 1100 godine. Ploča je 1934. godine prebačena u Akademiju znanosti i umjetnosti u Zagreb gdje se i danas nalazi. U crkvi sv. Lucije nalazi se njena kopija. Male kopije ploče mogu se kupiti u trgovinama kao suvenir.
Povodom obilježavanja 900. godina Bašćanske ploče 2000. godine kompleks sv. Lucije uređen je kao informacijsko-muzejsko središte.
Posjetitelji se za razgledavanje kompleksa trebaju obratiti na recepciji nedaleko crkve (potrebno je sići niz stepenice do male žute zgrade!), gdje se mogu dobiti informacije o Bašćanskoj ploči i kompleksu sv. Lucije, kupiti prigodni suveniri te kupiti ulaznice.
U sklopu obilaska uz stručno vođenje posjetitelji u obnovljenom dijelu samostana mogu pogledati kratki dokumentarni film o Bašćanskoj ploči i kompleksu sv. Lucije te posjetiti samu crkvu.